Snaigės

Snaigėmis puoštose bepirštėse pirštinaitėse susitinka daug mezgimo tradicijų – mūsų ripsu išilgai megztos riešinės su kiauraraštėmis Orenburgo skaromis, ne vienoje tautoje paplitusiu nykščio konstravimo būdu kartu su E. Zimmermann išpopuliarinta I-cord juostele, be kurios retai apsieina šiuolaikinis mezginys.

Reikės: 1 kamuoliuko gana plono (50 g ~ 200 m) siūlo ir 2 mm (ar kitokių jums tinkamų) kojininių virbalų arba su valu (man patogiausias 80 cm ilgis). Baltos pirštinaitės megztos iš Istex Einband 0851 (50 g ~ 250 m), šviesiai pilkos – iš Drops Flora 03 (50 g ~ 205 m), melsvos – iš Isager Spinni 10 (50 g ~ 305 m). Puikiai joms tiktų Isager Merilin, Schoppel-wolle Alb lino, Drops Alpaca, estiška dvigijė vilna ar bet kuris kojininis siūlas. Tik spalvas, jei norite kad gerai matytųsi raštas, rinkitės šviesias.

Dydis. Kaip daugelis esame patyrę iš riešinių mezgimo, sunku pasakyti, kiek ripso eilučių reikės jūsų rankai – visi mes skirtingu tamprumu mezgame, turime skirtingas rankas, o ir siūlai bei virbalai dalyvauja veiksme. Schemos bei aprašymas prie jų yra dviejų dydžių (skliausteliuose bus didesnis), bet kuris tiks Jums, lems visi išvardinti dalykai. Mažesnį dydį sudaro 53 ripso juostelės pirštų vietoje (prie riešo bus 3 daugiau), o didesnį – 59. Aš mezgiau pirmą (mažesnį) dydį iš Istex Einband ir Drops Flora, didesnį – iš plonesnio Isager Spinni, visus su 2 mm virbalais. Mano ranka yra vidutinio dydžio. Lygiai taip pat gali būti lengvai keičiamas ir pirštinaitės ilgis – dėkite daugiau ar mažiau akių pagal poreikį, siūlą ar mezgimo tankumą.
Lengvai pagal save galite pasikoreguoti ir esamas schemas, pridėję daugiau foninių snaigučių eilių, jei reikia pločio, ar jų nuėmę (pagrindinis snaigės raštas prasideda 3 ar 4 eilėse). Atkreipkite tik dėmesį, kad raštuota išorinė dalis yra platesnė už delninę – kad snaigė būtų rankos viduryje, nykštys turi būti ne per rankos šoną, o kiek arčiau delno.

Sutartiniai ženklai: pirštinės mezgamos pirmyn atgal ripsu, geroje pusėje išmezgant kiauraraštį. Schemoje eilutė reiškia pilną ripso eilutę, tai yra, ženklais pažymėtas raštas išmezgamas pagal schemą geroje pusėje, o atgal grįžtame išmegzdami visas akis (išskyrus dvi paskutines) gerosiomis, ši eilė schemoje nepažymėta.

Schemos simboliai paaiškinti šalia anglų kalba, bet turbūt suprantami daugeliui 🙂 . Tuščias langelis reiškia gerą akį, pasviręs į kairę brūkšnelis – dvi akis suimti kartu gerai su pasvirimu į kairę, pasviręs į dešinę brūkšnelis – dvi akis suimti kartu gerai su pasvirimu į dešinę, trys sueinantys brūkšneliai – tris akis sumezgame kartu dvi nukeldami, išmegzdami trečią ir permesdami per ją dvi nukeltas. Apvalus burbuliukas reiškia užmetimą. Jis yra pats svarbiausias dalykas schemoje, sumezgimai ripse nelabai matomi, galite juos savo nuožiūra ir keisti (jie turi būti šalia kiekvieno uždėjimo, bet kryptis nėra svarbi), raštą sudaro užmetimai. Senose tokiais raštais megztose schemose tik jie ir buvo paišomi.

Sutrumpinimas GSR reiškia trumpų eilių be skylių mezgimo būdą. Angliškai šis trumpų eilių mezgimo būdas vadinamas „German short rows” ir geriausiai, mano galva, paaiškintas čia. Jei mėgstate filmukus, pasirinkit Youtube. Jis bus naudojamas nykščio formavimui.

Dešinė pirštinė

Turkišku būdu uždedame 54 akis, tai yra, paėmę abu virbalo galus ir pritvirtinę prie vieno jų siūlo galą, tampriai apvyniojame siūlą 54 kartus apie abu virbalus. Tuomet ištraukiame vieną galą ir pradedame megzti. Taip gauname atviras akis, kurias paskui sujungę su mezginio galu, turėsime visiškai besiūlį daiktą. Galima pradžios akis palikti ant pagalbinio virbalo, tokiame mažame daikte man užtenka vieno – palieku jas ant to paties darbinių virbalų valo.

Pirma eilutė išmezgama geromis akimis, dvi paskutinės išvirkščiomis. Tos dvi paskutinės akys suformuos pirštų pusėje ploną I-cord juostelę ir nėra įtrauktos į schemą.

2 eilė. 2 pirmas akis nukelti gerai (siūlas už mezginio) ir mezgame pagal schemą A arba B iki galo.
3 eilė. Pirmą akį nukeliame persukdami siūlą už mezginio (kaip riešinėse ar baktuse), taip gaudami biseriniu vadinamą kraštą, visos akys mezgamos gerai iki dviejų paskutinių, kurios išmezgamos išvirkščiai.

Kartojame 2 ir 3 eiles (jos schemoje pažymėtos kaip viena), kol išmezgame visas pasirinktos schemos ripso juosteles.

Schema A:

Schema B:

Nykštys. Išmezgame vieną eilutę gerai nukeldami dvi pirmas akis (siūlas už mezginio). Apsisukame ir nukėlę pirmą kaip iki tol išmezgame 36 akis gerai, 2 išvirkščiai. Apsisukame. Ant kairio virbalo likusios akys nebus mezgamos, jos liks pirštų dalyje virš nykščio.
Nukeliame dvi pirmas akis (siūlas už mezginio) – jos dabar formuos siaurą I-cord juostelę virš nykščio – ir išmezgame dvi akis gerai. Apsisukame, pirmą akį persukame (GSR), išmezgame 1 akį gerai, dvi išvirkščiai. Vėl sukamės.

1 eilė. Pirmas dvi akis nukeliame (siūlas už mezginio), išmezgame gerai iki persuktos akies, ją taip pat išmezgame gerai ir dar gerai išmezgame dvi akis už jos. Apsisukame.
2 eilė. Pirmą akį nukeliame persukdami (GSR), išmezgame gerai iki 2 paskutinių (kalba eina tik apie nykščio akis), 2 paskutinės išmezgamos išvirkščiai.

Kartojame 1-2 eilutes tol, kol išmezgę pirmą eilę turime 14 (18) akių (be I-cord kraštelio) ant dešinio virbalo. Išmezgame 2 eilę, tada apsisukę ir nukėlę dvi pirmą išmezgame visas akis iki pirštinės galo gerai. Turime pusę nykščio. Ši vieta lengvai koreguojama – galite sukiotis daugiau ar mažiau kartų, priklausomai kokio pločio skylė nykščiui jums reikalinga. Apsisukame ir grįžtame atgal gerai.

Antra nykščio pusė mezgama taip pat, kaip ir pirmoji, tik veidrodiniu principu.

1 eilė. Pirmas dvi akis nukeliame (siūlas už mezginio), išmezgame gerai 14 (18) akių, apsisukame.
2 eilė. Pirmą akį nukeliame persukdami (GSR), išmezgame gerai iki 2 paskutinių (kalba eina tik apie nykščio akis), 2 paskutinės išmezgamos išvirkščiai.
3 eilė. Pirmas dvi akis nukeliame (siūlas už mezginio), išmezgame gerai dviem akim mažiau nei prieš tai megztoje geroje eilėje, apsisukame.

Kartojame 2-3 eiles, kol po I-cord juostelei nukeltų 2 akių mes išmezgame tik 2 geras ir apsisukame – tai jau paskutinis apsisukimas. Pirmas dvi akis nukeliame (siūlas už mezginio) ir išmezgame gerai iki pirštinės galo, gerai išmegzdami visas persuktas akis pakeliui. Apsisukame. Nykštys jau suformuotas, grįžtame atgal prie delninės dalies mezgimo pirmą akį nukeldami išvirkščiai, geromis akimis išmegzdami visas akis iki 2 paskutinių (nykščio I-cord juostelė išmezgama jau gerai, nes ji pasibaigia), dvi paskutinės išvirkščiai.

Delnas. Mezgamas lygiai ripsu išlaikant tuos pačius kraštelius, kaip ir pagrindinėje dalyje.

1 eilė. Pirmas dvi akis nukeliame (siūlas už mezginio), išmezgame gerai iki galo.
2 eilė. Pirmą akį nukeliame siūlą laikydami už mezginio (biserinis kraštas), mezgame gerosiomis akimis iki 2 paskutinių, jos išmezgamos išvirkščiai.

Kartojame 1-2 eiles dar 20 (22) kartus.

Schemoje C rasite du mažyčių snaigučių variantus. Jei norisi pagaudyti snaigių ir ant delnų, įkomponuokite jas laisvai, kur ir kiek tik norisi, į ripsinę delno dalį.

Schema C:

Pabaigę reikalingą ripso eilučių kiekį esate pirštų dalyje. Atsukite mezginį gerąja puse į save ir adata sujunkite pradžią su pabaiga, atkreipdami dėmesį, kad pabaigos vietoje akis bus gera, o pradžios – išvirkščia. Filmuką kaip sujungti ripsą rasite čia.

Kairė pirštinė.

Mezgama taip pat, kaip dešinė, tik kita krytimi. Užsidedame taip pat 54 akis ir išmezgame taip pat pirmą eilę. Toliau eina delninė dalis, išmezgame 21 (23) ripso eilutes. Tada mezgame nykštį, o po jo, sugrįžę prie pirštų dalies, mezgame pagal pasirinktą schemą. Pabaigę ją ir sugrįžę į pirštų pusę, sujungiame adata pradžią su pabaiga.

Išskalbkite pirštinaites, suteikdami joms dailią formą ir ramiai laukite pirmojo sniego – jis bus šiltas 🙂 .

Papildymas. Kadangi ne visoms rankoms tiks pirmi du dydžiai, o dydžio mažinimui nesinorės naudoti labai plonų siūlų (vis tik šaltas snaiges planuojam gaudyti!), tai prašom rankų savininkės Urtės vardu pavadintą trečią variantą 🙂 .

Raštuota dalį sudaro 25 ripso eilutės, o delninę – 16 ir 17, nykščiui skirtos trumpos eilės sudaro 14 akių be I-cord kraštelio, kaip antram dydžiui. Visa kita mezgama lygiai taip pat, kaip ir pirmi du variantai.

Smulkų delną aš išmezgiau lygų, be jokių raštų, bet panorėjus jo tikrai užteks mažai snaigutei nutūpti 🙂 .

Parašykite komentarą

Item added to cart.
0 items - 0,00