Ado šalmukas

Šilta ir stilinga kepurytė šalmas kilo iš poreikio apšiltinti visai netoli MZ gyvenančio ir pirmos tikros žiemos sulauksiančio berniuko ausytes, todėl pirmas variantas pritaikytas jo dydžiui – 6-12 mėnesių. Po pagrindinių instrukcijų rasite variacijas visų dydžių galvoms 🙂 .

Šalmas pradedamas megzti nuo dvigubo kraštelio apie veidą, tada nuo jo mezgama centrinė viršugalvio dalis. Surinkus numegzto viršugalvio šonines akis pirmyn – atgal mezgama pagrindinė kepurės dalis, paskutinę eilės akį primezgant prie ant virbalų esančių kraštelio akių, tol, kol lieka centre lieka 7 nesumegztos akys. Paskutinėse eilėse šalmukas platinamas. Pabaigus pagrindinę dalį mezgam ratu stulpelį, į kurį įeina 7 nesumegztos dvigubo pradžios kraštelio akys. Pamezgus stulpeliu kakliuką, apačia dalijama į dvi (priekio ir nugaros) dalis ir jos mezgamos atskirai pirmyn-atgal.

Reikės: 100 g Istex Kambgarn siūlų (pavyzdys megztas iš spalvos 0958), 2.5 mm 40 cm ilgio ir 2.75 mm 60 ar 80 cm ilgio valinių virbalų. Galite pagal savo mezgimą koreguotis dydžius, svarbu, kad gautumėte reikiamą mezginio tankumą ir džiugintų rezultatas.

Mezgimo tankumas (matuojamas truputį patemptas tekstūrinis raštas): 10 cm * 10 cm = 25 akys * 38 eilės.

Sutrumpinimai:

a – akis;
g gera akis;
i – išvirkščia akis;
(…)*x – kartojame nurodytą skliausteliuose dalį x kartų;
k – kartas;
pkg – pridėti akį, pakeliant persuktą siūlą tarp praeitos eilės akių ir išmezgant ją gerai, kad pakeltas siūlas svirtų į kairę;
pdg – pridėti akį, pakeliant persuktą siūlą tarp praeitos eilės akių ir išmezgant ją gerai, kad pakeltas siūlas svirtų į dešinę;
2kgd – 2 akys sumezgamos kartu gerai į dešinę;
Sutrumpinimas GSR reiškia trumpų eilių be skylių mezgimo būdą. Angliškai šis trumpų eilių mezgimo būdas vadinamas „German short rows” ir geriausiai, mano galva, paaiškintas čia. Jei mėgstate filmukus, pasirinkit Youtube. Radę šį sutrumpinimą rašte eilės pradžioje apsisukę nurodytą akį turėsite nukelti persuktą nuorodose parodytu būdu. Mezgant atgal ši persukta dvi kojeles turinti akis pagal raštą bus išmezgama kaip bet kuri kita.

Pagrindinis raštas (abi pusės gali būti geros):
1 eilė. Visos akys g.
2 eilė. (1g, 1i)* iki galo.

Krašto stulpelis. 2.5 mm virbalais uždedame 90 a. ir sujungę akis mezgame ratu stulpeliu (1g, 1i) 26 eiles. Numezgę jas perlenkiame stulpelį pusiau į vidų ir 2.75 mm virbalu išmezgame 1 eilę geromis akimis kiekvieną uždėjimo kraštelio akį (ji neatvira, kabiname už kraštelio siūlo) sumegzdami kartu su ant virbalo esančia akimi. Toliau iki kaklo stulpelio kepurė bus mezgama 2.75 mm virbalais.

Viršugalvio dalis. Pradžioje trumpomis eilėmis suformuojamas nedidelis snapelis, dengiantis kaktą. Pratęsdami mezgimą ratu išmezgame 4 akis gerai ir apsisukame.

1 eilė. Pirma akis GSR, (1i, 1g)* 3 k, apsisukame.
2 eilė. Pirma akis GSR, g iki persuktos akies, ją išmezgame g ir po jos dar 2 g, apsisukame.
3 eilė. Pirma akis GSR, (1i, 1g)* iki 2 akių po persuktos (GSR), apsisukame.

Kartojame 2-3 eiles k., kol ant turime 27 darbines akis ant virbalų (ant to paties valo yra kraštelio akys, jų kol kas nenaudojame). Mezgame pirmyn-atgal pagrindiniu raštu 24 eilutes, išmegzdami pirmas ir paskutines eilės akis gerai.

Apsisukam, išmezgam dar kartą 2 eilę, tada surenkame kairiu virbalu ką tik numegzto stačiakampio 25 kairio šono akis (1 eilė = 1 akis) ir išmezgame jas gerai. Apsisukame. Pirmą akį nukeliam (1g, 1i)* 25 k, 1g. Kairiu virbalu surenkame kito stačiakampio šono 25 akis ir mezgame jas toliau pagal raštą (1i, 1g)* iki paskutinės akies, 1 i. Turime 77 darbines akis.

Pagrindinė kepurės dalis mezgama pirmyn atgal, paskutinę eilės akį sumezgant kartu su kraštelio akimi, esančia ant valo.

1 eilė. 1 a nukelta, visos akys g iki paskutinės, paskutinė akis sumezgama gerai kartu su kraštelio akimi.
2 eilė. 1 a nukelta, (1g, 1i)* iki 2 paskutinių akių, 1 g, paskutinė akis sumezgama išvirkščiai kartu su kraštelio akimi.

Tuo būdu auginame kepuraitę, jos akių skaičius visada yra 77 akys, o kraštelis po truputį nyksta, „suvalgomas” kas eilę po vieną akį.

Kartojame 1-2 eiles tol, kol lieka 19 nesumegztų kraštelio akių.

1 eilė. 1 a nukelta, pkg, visos akys geros iki 1 paskutinės, pdg, paskutinė akis sumezgama gerai kartu su kraštelio akimi.
2 eilė. 1 a nukelta, (1i, 1g)* iki 2 paskutinių akių, 1 i, paskutinė akis sumezgama išvirkščiai kartu su kraštelio akimi.
3 eilė. 1 a nukelta, pkg, visos akys geros iki 1 paskutinės, pdg, paskutinė akis sumezgama gerai kartu su kraštelio akimi.
4 eilė. 1 a nukelta, (1g, 1i)* iki 2 paskutinių akių, 1 g, paskutinė akis sumezgama išvirkščiai kartu su kraštelio akimi.

Kartojame šias 4 eilutes viso 3 kartus. Per vidurį lieka 7 nesumegztos kraštelio akys. Po paskutinės ketvirtos eilės apsisukę toliau mezgame ratu.

Kaklo dalis

1 a nukelta, visos akys g iki paskutinės, paskutinė akis sumezgama gerai kartu su kraštelio akimi, (1i, 1g)*2, 1i, 2kgd. Čia dabar bus nauja eilės pradžia, ją galime pasižymėti žymekliu. Ant virbalų turime akis. Keičiame virbalus į 2.5 mm 40 cm ilgio valinius ir mezgame stulpeliu (1i, 1 g) ratu 18 eilių.

Kad kaklo dalis patogiai gultų ir nesiraukšlėtų, po stulpelio ji yra išskiriama į dvi – priekio ir nugaros – dalis.

(1i, 1g)* 9 k, tada iš 1 išvirkščios išmezgame 2, vieną akį kabindami už užpakalinės akies sienelės, kitą – už priekinės, (1g, 1i)* 24 k, 1g, vėl iš 1 išvirkščios išmezgame 2, vieną akį kabindami už užpakalinės akies sienelės, (1g, 1i)*23 k, pakeliui išimdami eilės pradžios markerį. Apsisukame. Keičiame virbalus į 2.75 mm dydžio ir megsime pirmyn-atgal priekinę kakliuko dalį (47 a). Nugarinė dalis lieka ant stulpelio virbalų. Krūtinės dalis mezgama tuo pačiu raštu, kaip pagrindinė kepurės dalis, tik rodoma jos kita (išvirkščioji) pusė.

1 eilė. 1 a nukelta, visos akys (46) geros iki galo.
2 eilė. 1 a nukelta, (1g, 1i)* iki galo.

Kartojame 1-2 eiles tiek, kokio ilgio krūtinėlės norisi. Pavyzdyje – viso 9 kartai + 1 eilė. Užbaigiame geroje pusėje išvirkščiai ar kitu jums patinkančiu būdu.

Nugarinė dalis bus 2 akimis platesnė (49 a). Ją pradedame iš išvirkščiosios pusės ir mezgame tiek pat kartų (arba ne) ir tuo pačiu raštu, kaip krūtinės. Užbaigiame taip pat.

Apie dydžius

Vaikai, visi žinome, auga kosminiu greičiu (o svetimi tai ir šviesos 😉 ), todėl vienas kepurės dydis gali labai greitai tapti nebe tavo 😉 . Tai prašom jums variacijas, tik turėkite galvoje, kad visi dydžiai yra labai sąlyginiai – niekas turbūt taip nesiskiria kaip vaikų ir suaugusių galvos, todėl kas tik vienam metinukui, kitas vaikas priaugs tik po kelerių metų.

Ado šalmukas, kaip matote, yra įsikomponavęs tarp kitų keturių dydžių ir šį kartą pasirinktas pats lengviausias kelias – keičiami ne skaičiai, o tik siūlai ir virbalai.

Pagrindinė, raudona, kepuraitė buvo megzta kaitaliojant virbalų dydžius – stulpelis mezgamas mažesniu didesniam tamprumui. Kituose dydžiuose paliktas vienas virbalas, pasinaudojant daugeliui mūsų būdingu „trūkumu” – mes ratu mezgame tampriau nei pirmyn-atgal. Jei atidžiai pasižiūrėsite (ar paseksite megzdami), būtent stulpelines šalmuko dalis mes mezgame ratu, o visa kita – pirmyn-atgal. Todėl su virbalų keitimu galite ir nesukti sau galvos, nebent norėsite dramatiškesnio skirtumo.

Mažiausia kepuraitė (dydis – 0-3 mėnesiai) megzta iš violetinės spalvos Rosarios4 Merino Land 16 (reikės vieno 50 g kamuoliuko) 2 mm virbalais, mezginio tankumas (matuojamas truputį patemptas tekstūrinis raštas) – 10 cm * 10 cm = 32 akys * 54 eilės.

Žalsva kepuraitė (dydis – 3-6 mėnesiai) megzta iš Drops Baby Merino 50 (reikės vieno 50 g kamuoliuko) 2,25 mm virbalais, mezginio tankumas (matuojamas truputį patemptas tekstūrinis raštas) – 10 cm * 10 cm = 30 akių * 48 eilės.

Melsva kepuraitė (3-4 metai) megzta iš Drops Merino Extra fine 15 (reikės dviejų 50 g kamuoliukų) 3 mm virbalais, mezginio tankumas (matuojamas truputį patemptas tekstūrinis raštas) – 10 cm * 10 cm = 24 akys * 38 eilės.

Suaugusio galvai skirtas šalmukas megztas iš Rosarios4 Terra (reikės vieno 100 g kamuoliuko) 3,5 mm virbalais, mezginio tankumas (matuojamas truputį patemptas tekstūrinis raštas) – 10 cm * 10 cm = 20 akių * 32 eilės.

Be storesnio siūlo suaugusio galvai skirtas modelis turi kelis skirtumus (greičiau, supaprastinimus 😉 ):

1. Veido kraštelis mezgamas viengubas (12 eilių).
2. Po jo numezgama viena akis, kad viršugalvio dalis prasidėtų išvirkščia, o ne gera akimi ir iškart mezgama pirmyn-atgal 27 akys. Suaugusio galvai kaktos snapelis kaip ir nebereikalingas.
3. Kaklas taip pat nepereina į krūtinės ir nugaros dalis, o baigiasi ilgu stulpeliu (manasis baigėsi 27 eilėmis kartu su siūlu 🙂 ).

Skalbiame, švelniai blokuojame ir… einame šiltomis ausimis į lauką pasižiūrėti žiemos 😉 .

Parašykite komentarą

Item added to cart.
0 items - 0,00