Jei kas, perskaitęs straipsnelio pavadinimą, pagalvos apie garsiąją parodą (kas nematėte, paskubėkite!), bus tam tikra prasme teisūs – šis šalis yra tiesiogiai jos įkvėptas. Labai tiesiogiai – pasinaudojusi ilgu muziejų darbo laiku Kultūros nakties metu aš aplankiau dvi parodas, šioji buvo paskutinė, parėjau iš jos pėsti namo nematydama nieko aplinkui ir pradėjau nerti.
Parodos koncepcija – kaip šaltas ir gan atšiaurus klimatas Islandijoje, Grenlandijoje ir Farerų salose veikia joje kuriančius menininkus ir jų darbus. Idėja, grynai mano asmenine nuomone, verta ne tyrimų, o konstatavimo – visi juk žino šiaurės šalis kaip mados ir dizaino židinius, o ir kitų menų taip pat. Šaltis tikrai teigiamai veikia kūrybingumą, tą liudija ir šiuolaikinis, ir tradicinis tų kraštų menas. Net trolis – toks labai nedaug žmogaus link pasistūmėjęs akmuo – T. Pratchett romanuose krentant temperatūrai virsta matematikos genijumi!
Aš gi ėmiausi šio projekto turėdama kitą tikslą – pabandyti užčiuopti, kaip kūrybingumą veikia karštis. Iš vieno šaliko kaži kokių įžvalgų neprisirinkau, bet iš savo asmeninės kelių pastarųjų metų patirties galiu paliudyti, kad man karščiui atėjus nenumaldomai ima traukti prie vąšelio. Nesvarbu, ką ir kaip, svarbu – nerti.
Birželio viduryje (pamenate temperatūrą;)), grįžus įsikvėpus iš parodos, aš, aišku, pasiėmiau vąšelį. Ir gamtiškų spalvų estiškos vilnos kamuoliuką. Raštą įkvėpė matytas šalis Isager parduotuvėje Tversted.
Nėriau tą kamuoliuką gerą vasaros dalį ir nuolat fotografavau, kaip nėrinys kartu su gamta mano kaime auga,
keičia spalvas,
bando prisitaikyti prie aplinkos.
Kartais imdavo atrodyti,
kad jis pats iš tos aplinkos atsiranda – auga į ilgį kartu su pamažu visą daržą užkariaujančiais moliūgais,
susineria iš parudavusios žolės
ar apsamanojusių lauko virtuvės lentų.
Spalvas šalikui ėmiau ne iš vieno spalvyno, o pabaigus kamuoliuką imdavau kitą, tik panašų, bet ne tokį patį, iš tų naujų eksperimentinių sruogų, kurios nukrypsta nuo atpažįstamų spalvynų ir labiau iš gamtos nei iš dažų puodo atrodo.
Šalikas gavosi ilgas, šiltas.
Nuėjome kartu su dukra jį fotografuoti į netoliese esantį mišką tame pačiame kaime, kurio viso vasaros spalvos – akytė prie akytės – gyvens ir pačius šalčiausius žiemos speigus.
Šalis nertas iš estiškos Aade Long 8/1 artistic (keli eksperimentiniai spalvynai) vilnos.{jcomments on}