Tversted įsikūręs prie pat jūros ir pridėjus prie geografinės padėties labai turtingą kultūrinį gyvenimą ir draugišką atmosferą, nenuostabu, kad vasaromis čia pilna poilsiautojų. Vos kilometrą paėjėjęs nuo miestelio centro prieini žaliuojančias kopas,
kurios išveda į paplūdimį.
Jūra kita – Šiaurės – bet vaizdas toks pat kaip prie mūsų Baltijos:).
Neįprastas tik mašinų vaizdas – į mūsų paplūdimį jomis važiuoti griežtai uždrausta, tuo tarpu čia – įprastas dalykas. Veždamas mus iš oro uosto Nels specialiai prasuko nedidelį ratelį ir atvežė prie jūros, kad susiorientuotume, kur esame:).
Kiekvieną rytą aštuntą valandą čia renkasi nuolatinė kompanija maudytis. Kaip visuomet būna, tokiose kompanijose mezgasi artimi ryšiai ir šiltos draugystės… Dizainerė Marianne Isager šiemet tradiciškai atidarė maudymosi sezoną gegužės pirmą dieną, o gegužės antrą… uždarė;). Kol visi svečiai telefonuose sekė meteorologines naujienas savo gimtose šalyse ir jų antakiai kilo kartu su termometro stulpelio parodymais, Danijoje mes turėjome progą pademonstruoti visus savo mezginius (net kelis sluoksnius;)) ir diena be lietpalčio buvo laikoma labai šilta.
Tversted yra beveik pačioje Jutlandijos šiaurėje ir yra tik 15 km nuo Skageno, pačio šiauriausio Danijos miesto, įsikūrusio Greneno kyšulyje. 12 tūkstančių gyventojų miestelis vasarą išauga iki penkiasdešimties – tokia didelė šios vietos trauka.
Visai mūsiškai atrodančiomis kopomis nusileidi prie jūros (šį kartą Baltijos)
ir paėjėjęs galiuką (arba pavažiavęs tokiu traktoriaus ir autobuso hibridu)
prieini vietą, kur susitinka Šiaurės ir Baltijos jūros (Skagerakas ir Kategatas).
Pabandžiau pagauti vietą, kur susitinka priešpriešinės bangos.
Dėl srovių maudytis griežtai draudžiama, žmonės čia plūsta pasigrožėti pačia vieta ir labai ypatinga joje esančia šviesa, kuri prieš gerą šimtmetį prisiviliojo dailininkus, grupę dabar žinomą kaip Skageno tapytojai.
Vienas jos narių – poetas ir dailininkas Holger Drachmann – palaidotas čia pat, pajūryje.
Skagene menininkai rinkdavosi populiariame Brøndum viešbutyje, kurio šeimininkai buvo vienos iš tapytojų Anne Archer tėvai.
Senoji autentiška viešbučio valgomoji salė su visais dailininkų tapytais paveikslais perkelta į Skageno muziejų,
o viešbutis labai sėkmingai dirba ir šiandien,
taip pat kaip seniau džiugindamas savo svečius puikiais jūros gėrybių patiekalais.
Muziejumi paverstas ir garsios dailininkų poros Anne ir Michael Archer namas, kuriame labai daug dailininkės tapytų mamos portretų. Muziejaus darbuotojas papasakojo mums istoriją, kaip vieną pavakarę garsųjį viešbutį aplankė pats Hansas Kristianas Andersenas ir pareikalavo žinomo vietinio patiekalo – nebepamenu, kokios žuvies. Jokios žuvies tuo metu viešbutyje jau nebuvo, virtuvė seniai uždaryta, bet garsusis pasakininkas nesiliovė skundęsis ir burbėjęs. Viešbučio šeimininkė, kuri tuo metu laukėsi kūdikio, ėjo į paplūdimį ieškoti žvejų, pati bandė gaudyti žuvį, taip nusiplūkė ir susikrimto, kad negali patenkinti žymaus svečio norų, jog naktį jai prasidėjo sąrėmiai. Pagimdžiusi mergytę, ji nusprendė, kad dukra taps menininke, mat prie jos gimimo prisidėjo pats Andersenas. Taip ir įvyko – iš visų šešių jos vaikų tą naktį gimusi Anne tikrai tapo žymia tapytoja.
Puodkelės iš dailininkų namo – įtariu tuniso vąšelį?
Vaizdelis muziejaus kiemelyje. Visai galėtų būti įprastas Danijoje, jei nežinotum, kas ten per kompanija;).
Ką visa tai turi bendra su siūlais ir iš jų kuriamais modeliais? Tiek, kiek bet kokia mus formuojanti aplinka, kurioje gyvename ir dirbame. Vieną mezgėjų grupę atvežusi į muziejų Marianne Isager liepė įdėmiai žiūrėti paveikslų spalvas ir kompoziciją (Anne Archer yra viena jos mylimiausių menininkių), nes po to vykę kursai tiesiogiai pratęsė išvykoje pradėtą darbą.
Paskutinė (bet tikrai ne svarbos prasme) pastaba – niekur niekur nepamatai tiek gražių mezginių kaip bet kokiame mezgančių žmonių susibūrime. Kadangi šis susibūrimas vyko Isager namuose, tai visi mezginiai buvo iš šios kompanijos siūlų, kaip ir daugelis modelių. Šventė akims nenusakoma – tikiuosi, net mano nekokybiškose nuotraukose bus tas gražumas matomas:).
{jcomments on}